Negocjacje przedstawicieli rządu w Brukseli zakończyły się porażką strony polskiej. Komisja Europejska zdecydowała o wstrzymaniu wypłat z Krajowego Planu Odbudowy. Wraca więc koszmar znany z czasu rządów PiS - miliardy euro, zamiast płynąć do Polski, wylądowały w depozycie.
Pierwszym komisarzem UE ds. obrony i przestrzeni kosmicznej został Andrius Kubilius. Były litewski premier nie szczędzi słów krytyki pod adresem stanu europejskiej obronności i wskazuje obszary, które wymagają najpilniejszej interwencji. Jak przekonuje, potrzeba co najmniej 100 miliardów euro, żeby wysłać jasny sygnał Putinowi. W realizacji planów pomóc ma działanie, które komisarz określa jako „Big Bang”.
Komisja Europejska sukcesem zakończyła negocjacje ws. umowy, która ma bezprecedensowo wzbogacić europejską wymianę handlową, stymulować wzrost gospodarczy i dywersyfikować łańcuchy dostaw. Zgoła innego zdania są rolnicy, którzy w porozumieniu UE-Mercosur dopatrują się egzystencjonalnego zagrożenia.
Unia Europejska rozważa podjęcie bardziej zdecydowanych działań w celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa. Ambitne plany finansowania wspólnych projektów obronnych, o których pisze „Financial Times", stanowią kolejny krok w tym kierunku. Państwa członkowskie UE rozpatrują możliwość utworzenia wspólnego funduszu na obronę, który miałby być finansowany poprzez emisję obligacji zabezpieczonych gwarancjami krajowymi.
Po trwających od lipca negocjacjach państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie budżetu na 2025 rok. Będzie miał łączną wartość 199,4 mld euro w zobowiązaniach oraz 155,2 mld euro w płatnościach ogółem. Budżet ma być odpowiedzią na obecne wyzwania gospodarcze i geopolityczne oraz ma na celu zapewnienie stabilności finansowej Unii.
Unia Europejska pozwoli finansować wydatki na zbrojenia i obronność z funduszu spójności. Dotychczas było to niemożliwe, jednak geopolityczne przetasowania oraz niesłabnące zagrożenie przy wschodniej granicy wspólnoty wymusiło zmiany, za którymi od dawna lobbowała Polska.
Kto zapłaci za odwrót od amerykańskiego interwencjonizmu? Formująca się administracja Donalda Trumpa ma rozpatrywać dwa scenariusze zakończenia rosyjskiej wojny. Oba zakładają zmniejszenie obecności na kontynencie. Jeden z nich zrzuca odpowiedzialność za pilnowanie rosyjsko-ukraińskiego pogranicza, w ramach zdemilitaryzowanej strefy, na Polaków, Brytyjczyków i Niemców. Premier Donald Tusk wyjawia w sobotę: właśnie o tym rozmawiałem w Budapeszcie z premierem Wielkiej Brytanii czy prezydentem Francji i przyjaciółmi ze Skandynawii.
Chińska platforma Temu zyskała ogromną popularność w Europie, ale ze względu na kontrowersyjne praktyki, napotkała też na poważne przeszkody prawne. Unijne śledztwo ujawniło liczne nieprawidłowości związane z polityką konsumencką platformy, co postawiło Temu w obliczu wymagań UE. Czy firma zdoła przystosować się do unijnych zasad, by uniknąć wysokich kar?
W Budapeszcie od czwartku 7 listopada trwa nieformalny szczyt podmiotu uformowanego po wybuchu rosyjskiej wojny - Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Premier Polski Donald Tusk wziął udział, obok sesji plenarnej, w spotkaniu liderów grupy koordynacyjnej ds. Mołdawii i spotkaniach bilateralnych z premierem Wielkiej Brytanii i prezydentem Francji. Wokół dwudniowego szczytu narosło wiele kontekstów i, jednostkowo, kontrowersji.
Piotr Serafin został wybrany na stanowisko komisarza Unii Europejskiej do spraw budżetu, zwalczania oszustw i administracji publicznej. Wcześniej Polak przez trzy godzony odpowiadał w Europarlamencie na pytania europosłów. Serafin przekonywał, że europejski budżet musi połączyć inwestycje w każdym z krajów wspólnoty oraz reformy.
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała komunikat dot. wykorzystania środków pozyskanych przez Polskę ze sprzedaży uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z założeniami europejskiego systemu ETS mają one służyć transformacji energetycznej. NIK wykazuje, że w Polsce mogło być zupełnie inaczej.
Eurostat opublikował najnowsze dane o bezrobociu w Unii Europejskiej. Według nich Polska jest na najlepszej drodze, by stać się liderem w Unii Europejskiej pod względem najmniejszej liczby osób bez pracy. W tej chwili wyprzedza nas już tylko jeden kraj, ale wszystko wskazuje na to, że już wkrótce w tyle zostawimy wszystkich. O ile już tego nie zrobiliśmy.
Komisja Europejska poinformowała o wszczęciu formalnego postępowania przeciwko chińskiej platformie zakupowej Temu. Podstawą prawną jest unijny akt o usługach cyfrowych. Chińczycy łamią europejskie przepisy dotyczące bezpieczeństwa oraz legalności produktów, stosują uzależniające systemy, a także wykorzystują wrażliwe dane o użytkownikach.
Polska zbliża się do objęcia prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, przygotowując się do poprowadzenia kluczowych dyskusji na temat konkurencyjności, współpracy międzynarodowej i dekarbonizacji przemysłu. Ignacy Niemczycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, zapowiedział pierwsze szczegóły polskiej inicjatywy. Stanowią jasne nawiązanie do raportu włoskiego ekonomisty - Mario Draghi, który we wrześniu zatrząsł Europą.
Zmiana czasu towarzyszy nam już od długiego czasu. Temat przestawiania zegarków budzi wiele kontrowersji wśród społeczeństwa i coraz więcej osób uważa, że jest to zupełnie zbędne. Warto też wspomnieć, że zmiana czasu ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wskazówki cofniemy o godzinę już w ten weekend. UE już jakiś czas temu planowała zniesienie tej praktyki. Kiedy koniec zmiany czasu w Polsce?
Maia Sandu na prowadzeniu po pierwszej turze wyborów prezydenckich w Mołdawii. Obecna głowa państwa uzyskała 41,98 proc. głosów. Równolegle przeprowadzone zostało referendum w sprawie integracji kraju z Unią Europejską, któremu za wszelką cenę starały się przeszkodzić władze rosyjskie. Pojawiają się doniesienia o kupowaniu głosów oraz posługiwaniu się zorganizowanymi grupami w celu wpłynięcia na wynik głosowania. „To porażka Rosji” – podsumował wyniki przewodniczący delegacji Parlamentu Europejskiego ds. stosunków z Republiką Mołdawii Siegfried Muresan. Tymczasem Ośrodek Studiów Wschodnich hamuje zanadto optymistyczne wnioski.
W Polsce byłaby to całkowita nowość, ale w Europie — norma. W ślad za wieloma innymi krajami Unii Europejskiej, Ministerstwo Infrastruktury proponuje obniżenie wieku umożliwiającego zdobycie prawa jazdy kategorii B. Warunki mogą jednak zaskoczyć. Nie tylko kierowca będzie musiał pamiętać o przepisach.
O szkodliwości tzw. ”kopciuchów” mówiło się od dawna. Dzięki unijnym dopłatom w ramach programu Czyste Powietrze wielu Polaków wymieniło już piece starego typu na nowe. Teraz jednak Unia zamierza wycofać kolejne kotły. Które źródło ogrzewania tym razem dostało datę ważności? Ta decyzja dotknie miliony Polaków!
To ostatni dzwonek na zakup samochodu, jeśli chce się zdążyć przed przyszłorocznymi podwyżkami cen. Przynajmniej jeśli do współczesnych wozów elektrycznych podchodzi się z rezerwą, a tym, co potencjalnego nabywcę nieustannie cieszy najbardziej, jest mrucząca pod maską obietnica mocy, zasięgu i niezawodności– silnik spalinowy. O ile w 2025 roku podrożeją samochody?
Chociaż Niemcy liczyły na głęboką zmianę w relacjach z Polską po przejęciu władzy przez Donalda Tuska, zamiast wspólnego frontu coraz częściej pojawia się wzajemna krytyka. Niemcy zarzucają polskiemu premierowi, że jego surowa polityka migracyjna wywołuje ”zamieszanie”, natomiast Tusk podkreśla konieczność uszczelnienia Europy i zwiększenia jej bezpieczeństwa. W tym samym czasie w Niemczech odbyła się demonstracja muzułmanów, którzy domagają się… wprowadzenia w tym kraju surowego islamskiego prawa szariatu.
Zwykle to unijni urzędnicy zwracają uwagę politykom i krajom członkowskim na niewłaściwe wydawanie pieniędzy. Teraz karty się odwróciły. Urzędnicy Komisji Europejskiej stanęli przed sędziami Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) w Luksemburgu. Musieli bronić się przed zarzutami dotyczącymi nieprawidłowości przy wypłacie unijnych środków w 2023 roku. Jak tłumaczyli się przedstawiciele KE?
W XXI wieku wojna to nie tylko działania na froncie, ale też ataki cyberataki na infrastrukturę, czy próby paraliżu ważnych systemów internetowych przez hakerów. Unia chce chronić się przed takimi działaniami i dlatego we wszystkich krajach wprowadza nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Polski rząd ma już bardzo niewiele czasu na ich wdrożenie. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zdradził, co wkrótce się zmieni.
Komisja Europejska ma sprawdzić kontrowersyjne praktyki producentów wyjątkowo popularnych gier. Chodzi m.in. o Minecrafta i Fortnite’a, w które w sumie może grać nawet ok. 0,5 miliarda ludzi na całym świecie. Skarga, która wpłynęła do europejskiej instytucji dotyczy łamania przepisów o ochronie konsumentów. Producenci tych gier mają bowiem manipulować i naciągać graczy.
Unia Europejska może zmusić amerykańskiego giganta technologicznego do zwrotu aż 14 miliardów dolarów z rachunku powierniczego. Stanie się tak wówczas, gdy Trybunał Sprawiedliwości UE zdecyduje, że Apple unikało płacenia podatków w krajach Unii Europejskiej. Sprawa ciągnie się już od kilku lat. Czy wkrótce znajdzie swój finał?